tel 0 216 540 10 73     mail bilgi@obus-target.com
twitter facebook header_sosyal1 Ziyaretçi Defteri
l Havuz Bakımı ve Eğitimi -2

Havuz Bakımı ve Eğitimi -2

YÜZME HAVUZU BAKIMI
KARTUŞ FİLTRELER
Kartuş filtreleri hem kolay hem de iyi arıtma sağlar. Bakımı ve yıkaması kolaydır. Ancak kum filtreleri kadar kolay değildir.

Genelde bir yedek kartuş bulunur. Kirli kartuşu filtreden çıkarıldığında, temiz olanı takılır. Kirli kartuş sonra yıkanıp temizlenir, ve sonraki kullanıma hazırlanır.
Kartuş filtreler 10-20 mikrona kadar partiküller tutabilir.

TORBA FİLTRELER
Torba filtreleri kartuş filtreleri gibi iyi filtrasyon yapıp, bakımı çok zor değildir.

BULANIK HAVUZ SUYU
Havuzunuz berraklığını kaybetiğinde cazibesi de yok olur. İlk adım sorunun nedenini tespit etmektir. Nedenini öğrendikten sonra çözüm bulmak daha kolay olur.

NEDENLERİ
pH yüksek, toplam alkalinite yüksek, stabilizatör yüksek, klor seviyesi düşük, kalsiyum sertliği yüksek,
toplam çözünmüş maddeler (TDS) yüksek, fazla metaller (renkli su)

YOSUN
Filtrenin temizlenme, bakım veya servis ihtiyacı;
fazla mikroskopik yabancı maddeler.
Önce suyun tahlillerini yapıp, sorunun ne olduğunu öğrenmek gerekir. Sebebini bulduktan sonra gerekli sayfadan daha detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. 
 
HAVUZ SUYUNDA YANAN GÖZLER
Eğer yüzücüler yanan gözler, yanan burun veya kuru kaşınan ciltten yakınıyorlarsa, havuz suyunun dengesinde sorun var demektir.
OLASILIK NEDENLERİ AŞAĞIDAKİ LİSTEDEDİR.
- PH yüksek veya düşük;
- Toplam alkalinite düşük;
- Kalsiyum sertliği yüksek.
Bu parametreleri test edip istenilen seviyelerine getirdiğinizde, sorununuz ortadan kalkar.

KLORUN ETKİSİ
Tavsiye edilen seviyelerde bile, klor; gözleri yakar, cildi kurutur ve yüzücüleri rahatsız edebilir. Daha az klor kullanarak dezenfeksiyonu tam olarak yapması için bir MİNERAL ARINDIMA SİSTEMİ İYONİZER tavsiye edilir. Böyle bir alet ile birlikte kullanılan klor miktarı %75'e kadar azalıp hem yüzücüleri hem de cebinizi rahatlatır.

YÜZME HAVUZU HASTALIKLARI
Yüzme havuzları havaya ve çevreye açık oldukları için, dışarıdan gelen etkilere maruz kalırlar. Bu etkenler arasında mikroplar, bakteriler, virüsler ve mantarlar yer alır. Hastalıklara neden olan mikroplar rüzgar ile veya yüzücüler tarafından havuza taşınırlar.


Son yıllarda havuzlardan kapılan hastalıklar artmaktadır.  Mikropların suya girmesini engelleyemeyiz. Yapabildiğimiz en uygun şey bunları en kısa sürede yok etmektir. Bunu klor ile yaptığımız için, klorun yarattığı tehditleri artırmış oluruz .

Bu sorunları asgariye indirmek amacıyla klor destek sistemleri yaygınlaşıyor. Bunlar arasında oksijen/ ozon üreterek (ozonlama, hidroliz), mineral sistemİ ve iyonlaşma üniteleri (bakır,gümüş ve çinko) yer alır. Bunlar kullanıldığında klor tüketimi azalır ve dezenfeksiyon daha hızlı ve güvenilir şekilde devam eder.

Havuzlarda dezenfeksiyon ve rutin bakımı aksatmadan yüzme mevsimi boyunca itina ve titizlikle yapılmalıdır.

HAVUZLARDA BULUNAN BULAŞICI HASTALIKLAR
Amipli Dizanteri Deri Yangısı Dizanteri  Hepatit KonjonktivitKolera Lejyoner Hastalığı Mantar Menenjit  Tifo 

HAVUZDA DOLUMDAN ÖNCE YAPILMASI GEREKENLER
1- Filtreler:  %10 oranında hazırlanan temizlik malzemesi  ile yıkama yapılarak filtre çeperlerinde oluşan kir,yağ ve kireç kalıntıları temizlenmiş olur.
2- Havuzda: Yosun önleyici %10 oranında sulandırılan fırça ile havuzun iç yüzeylerine ovalayarak sürülür. Yarım saat bekledikten sonra yıkanır. Daha sonra sulandırılmadan havuzun tüm iç yüzeylerine  YOSUN ÖNLEYİCİ  fırça ile sürülüp 1 saat beklenir ve hiç yıkama yapılmadan havuz doldurulur.

HAVUZ DOLDURULDUKTAN SONRA YAPILMASI GEREKENLER
1-Ph Ayarlanması: Öncelikle havuzun pH’ı 7.4’e ayarlanır.(Ph 7.2’den düşükse  PH YÜKSELTİCİ SIVI veya  PH YÜKSELTİCİ TOZ kullanılır.Ph 7,6’dan büyükse  PH DÜŞÜRÜCÜ SIVI veya PH DÜŞÜRÜCÜ TOZ  kullanılır. Daha sonra havuza klor şoklaması yapılıp, klor miktarının 0.8-1.5 ppm olması sağlanır. Sonra havuzda çökeltme işlemi yapılır.

HAVUZUN GÜNLÜK BAKIMI
Tüm kimyasal uygulamaları gece yapılmalıdır.
Tüm kimyasallar temiz bir plastik kapta hazırlanarak uygulanır.
1- Her akşam havuz suyunun ph’ı ölçülür. pH 7.6’dan büyükse 0.1 düşürmek için 100 ton havuza yaklaşık 1 kg.  PH DÜŞÜRÜCÜ SIVI veya  PH DÜŞÜRÜCÜ TOZ  havuz kimyasalı kullanılır. Eğer pH 7.2’den küçükse 0,1 yükseltmek için 100 ton havuza yaklaşık 1 kg.  PH YÜKSELTİCİ SIVI veya  PH YÜKSELTİCİ TOZ   kullanılır. ( Bu  miktarlar firmaların sattıkları kimyasallara göre değişmektedir )
2- Her akşam havuzun klor miktarı ölçülür (serbest klor) ve 0.8-1.5 ppm olması gerekir. Buda 100 tonluk havuza her akşam 300-400 gr.  STABİLİZATÖRLÜ CHLOR 56 veya 200 gr.  STABİLİZATÖRLÜ CHLOR 90 ilave etmekle sağlanır. Şoklamalar da 1.5-2 kg.  ŞOK CHLOR kullanılır.
3- İyonizer kullanan işletmelerde klor seviyesi 0,3-0,6 seviyesi yeterlidir.
4- Yosun öldürücü  haftada bir kez denge tankına 100 tonluk havuz için 250 gr. atılır.
5- Çökeltme işlemi: Haftada 2 gün yapılması önerilir.

Uygulaması:
a- Havuzun sirkülasyon pompaları çalıştırılır.
b- 100 tonluk havuza; 1000 gr.  ÇÖKTÜRÜCÜ SIVI  veya 800 gr.  ÇÖKTÜRÜCÜ TOZ sulandırılarak havuzun üst yüzeyine serpiştirilir (tüm yüzeye).4 saatlik sirkülasyondan sonra pompalar stop edilir ve havuz dinlendirilir. Süpürge işlemi yapmadan önce ters yıkama yapılır. Daha sonra süpürülür ve tekrar ters yıkama yapılır.

HAVUZ SUYU NİÇİN ŞARTLANDIRILIR?
- Bakteri ve virüsleri tahrip,
- Yosun üremesini kontrol,
- Organik maddeleri bertaraf,
- Hoş olmayan koku ve su rengini yok etmek için şartlandırılır.

HAVUZ  SUYU  İÇİN  ÖNERİLEN  DEĞERLER

Serbest klor 0.3-0,6 ppm
Bakiye  klor 0.2 ppm
Ba pH  7.20-7.60
Sertlik   100-500 ppm